Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak

tarafından | May 3, 2023 | Gençlik | 0 yorum

Ben Ali, 28 yaşındayım ve elektronik mühendisiyim. Almanya’ya gelmeden önce çok uluslu bir yazılım şirketinde Telekominikasyon Mühendisi olarak çalıştım. Şu anda ise Almanya’da eğitim alıyorum. Bu postta size Almanyada üniversite öğrencisi olmak konulu bir post hazırlayacağım.

Neden Ayrılmaya Karar Verdim?

Üniversitedeki ilk yılımdan beri yurt dışında yaşamayı hayal etmiştim. Ülkenin ekonomik yapısındaki bozulma ivmelenince, ülkeden ayrılmaya karar verdim.

Neden Almanya ve Neden Şartlı Kabul?

Üniversite yıllarımda sürekli Amerika, İngiltere ve İrlanda’da yaşamayı hayal ettim. Ancak mezun olduktan sonraki iki yıllık meslek hayatımda o ülkelerde yaşamanın risklerini gördüm. Bu nedenle fikrimi Almanya olarak değiştirdim. Almanya’da eğitim ücretsizdir. Ayrıca bilişim alanındaki iş açığıyla da epey göze batan bir ülke. Kendim de bilişim alanında bir mesleğe sahip olduğumdan bu alanda iş bulmanın kolay olacağını düşünerek Almanya’ yı seçtim. Ayrıca Almanya kurallara uyduğunuz taktirde beklenmedik olayların gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğu bir ülke. Kurallara uyan biriyseniz ve çok fazla da riske atacak kaynağınız yok ise Almanya o konuda en iyi ülkelerden bir tanesi.
Almanya’ya gitmeye karar verdim; şimdi oraya nasıl gidileceğini belirleme zamanı. Almanya’ya üç şekilde gidebilirdim.
1- İş bularak
2- Üniversite okuyarak
3- Şartlı kabul alarak
2 yıllık mühendislik tecrübesi ile Türkiye’ den Almanya’da üniversite öğrencisi olarak iş bulmak kolay değil ve üniversite okumaya gelince İngilizce bölümünde okuyabilirdim ama Almanya’daki hayata adapte olabilmek için Almanca öğrenmem gerektiğini düşünüyordum. Amacım sadece Almanya’da eğitim almak değil aynı zamanda 5 yıl civarında bilişim alanında bir deneyime sahip olmak. Kariyer planlamam bu şekildeydi. Bu nedenle Almanca öğrenerek şartlı kabul almayı seçtim.

Almanya Vizesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Almanyadan şartlı kabul vizesi almak için öncelikle idata adresine giriyorsunuz. Bu site hem Almanya hemde İtalya vize görüşmeleri için randevu veren bir site. İlk site ekranında Almanya dan mı italyadan mı randevu almak istediğimizi soruyor. Biz bu bölümde Almanyayı seçeceğiz. Biz şartlı kabul almak istediğimiz için bu eğitim amaçlı olduğu için bizim 90 gün üzeri vize almamız gerekiyor. Orda online randevu al kısmına tıklıyoruz ve ardından ulusal randevunuzu alın seçeneğine tıklıyoruz. Okudum anladım diyip devam et seçeneğine tıklıyoruz. Bu adımda karşınıza sorular çıkacak. Bu kısımları doğru doldurmak önemli. Çünki soruları sorma amaçları sizin hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu belirlemek. Ben sordukları sorular sonunda bana 36F: Yüksek Öğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu dökümanı önerildi. Bu dökümanın içinde benim hangi belgelere sahip olmam gerektiği yer alıyor. Şimdi size 36F de istenen belgeleri ve bizim ihtiyacımız olan önemli noktaları konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak: İstenilen Belgeler

1- 2 Adet Başvuru Formu

Başvuru formunu hem online yapıp indirebilirsiniz hemde çıktısını alıp el yazınızla doldurabilirsiniz. Bu kısım çokta kolay değil. Bazı bölümlerle ilgili sorularınız olacaktır. Ne yazacağınızı belki de bilemeyeceksiniz. Bu bölüm de araştırma yaparak ilgili kısımları doldurmanız önemli. Bir çok ingilizce türkçe kaynak bulmanız mümkün. Mesla burda bir youtuber açıklamaya çalışmış. Bu videodan bu konu da yardım alabilirsiniz.

2- 75€ Vize Ücreti

Bu ücret elinizde nakit olması gerekiyor ve konsolosluğa bu nakit ücret ile gitmeniz gerekiyor. Orda herhangi bir şekilde Türk Lirası yada post makinesi geçerli değil.

3- Pasaport

Pasaportunuz ve fotoğrafınızın bulunduğu sayfanın 2 adet fotokobisi.

4- 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Bu fotoğraf 6 aydan eski olmamalı. Eski olmamasına önem veriyorlar o nedenle sizde önem verin.

4- Kronolojik Özgeçmişinizin 2 Adet Fotokopisi

5- Motivasyon Mektubunuzun 2 Adet Fotokopisi

6- Diploma ve ÖSYM Sonuç Belgesi

İlk kez üniversiteye başlayacaksanız lise diplomanız ve ösm sonuç belgenizin 2 adet fotokobisi. Ben master şartlı kabulu aldığım için bu kısmı yapmak zorunda kalmadım.

7- Lisans Diplomanız ve Fotokopisi

8- Transkript ve Öğrenci Belgesi

Üniversiteye devam ederken vize alma niyetindeyseniz güncel transkriptinizin ve öğrenci belgesinin 2 şer adet fotokobisi. Bu belgelerin orjinallerini mühürlü ve imzalı bir şekilde öğrenci işlerinden isteyin.

9- Faaliyet ve Çalışmalar

Varsa üniversite bittikten sonra yaptığınız faaliyet ve / veya çalışmalara dair belgeler. Bu madde şu demek oluyor vize görüşmesinde sunabildiğiniz ne kadar belge varsa onun orjinalinin ve 2 adet fotokobisini alın. Bu vize görüşmesinde pozitif etki bırakabilir. Ben o zamanlar bir firmada çalışıyordum orda çalıştığıma dair imzalı mühürlü ingilizce bir belge istemiştim. Ayrıca imzalı bir bordro almıştım. Yanında da aldığım sertifakalar bilmem ne bir sürü şeyin orjinallerini ve 2 adet fotokobisini götürmüştüm. Bir çok şeyi orda almadılar aslında ama yine de pozitif intibah bırakabilecek her şeyi yanınıza alın.

10- Yabancı Dil Sertifikası

Yabancı dil sertifikanız varsa dil sertifikası ve 2 adet fotokobisini götürün. Her kursdan aldığınızı kabul etmiyorlar. Sertifikayı aldığınız kurslar şunlar olmalı:

11- Şartlı Kabul Belgesi

Üniversitelerden aldığınız şartlı kabulün orjinalı ve 2 adet fotokobisi. Benim kabul belgemin başlığı “Zulassung zum studienvorbereitenden Deutschkurs” şeklinde. Kabul aldıktan sonra üniversite o mektubu yolluyor. Üniversiteden kargo takip nosu felan mail atarak almaya çalışın. Bana ilk gönderdiklerinde orjinal belge elime ulaşmamıştı çünki. Eğer orjinali elinize ulaşmassa üniversiteye bir şekilde ulaşın ve belgenin elinize ulaşmadığını vizede bu belgenin orjinalini istediğini ne yapmanız gerektiğini sorun. Bende sormuştum ve hatırlamadığım ekstra bir bilgi vermişlerdi. Ardından belge elime ulaşmıştı ve o verdikleri bilgiye ihtiyaç kalmamıştı. Bu arada bazı üniversiteler şartlı kabul için başvuru ücreti istiyor. Benim kabul aldığım üniversite olan Paderborn universitesi başvuru ücreti istemeyen nadir üniversitelerden.

12- Dil Kursu Kayıt Belgesi

Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak

Yoğunlaştırılmış dil kursu kayıt belgesi ve 2 adet fotokobisi. Üniversitelerin dil kursları var. Aynı zamanda bazı özel kurslar da var. Gitmek istediğiniz kursu bulun ve iletişime geçin ve kendi durumunuzu anlatın. Şartlı kabul aldığınızı ve o kursdan eğitim almak istediğinizi ve vize almak için kabul belgesine ihtiyaç duyduğunuzu belirtin. Benim kursum bu belgeyi hiç bir maddi istekde bulunmadan sundu. Kabul aldığım üniversitenin dil kursu kurs ücretini ve semester ücretini istemişti. Bunlar toplam 800€. 800€ istedikleri için başka kurs bulup bu gideri 0 a çekmiş oldum. Bu yukarıda görseldeki kurum gerçekten çok iyi ve çok ucuz.

13- Finans Kanıt Belgesi

Oraya geldiğinizde kendinizi nasıl geçindireceğinize dair belge. Bloke hesap açmak veya sponsor birini bulmak bu yollardan biri. Maalesef sponsor bulmak alanında pek bir bilgim yok. Ben bloke hesap açmıştım. Bloke hesabı expatrio dan açtırmıştım ve orada parayı gönderdikten sonra bu dökümanları sağladıkları bir bölüm var. 3 döküman vardı ben hepsinin 2 adet çıktısını alıp götürmüştüm.

14- Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası ve iki adet fotokobisi. Yurt dışı sağlık sigortasını AT11 ile halledebilirsiniz. Pek bir bilgim yok ama bildiğim kadarıyla bu belgeyi SGK dan alabiliyorsunuz. Ama erkekler bu belgeyi alabilmeleri için 25 yaşının altında olması gerekiyor. Kadınlarda ise bu yaş sınırı yok ama farklı detaylar var bu kısmı araştırırsınız. Ben expatrionun bana sunduğu bir sigortayı almıştım. Aylık 35€ gibi bir ücreti vardı. En düşük fiyatlı olanı neyse onu seçmiştim. Expatrionun sağladığı sigortalar özel sağlık sigortası diye geçiyor. Birde hükümetin sağlık sigortaları var. Onların 150€ civarı bir giderleri var. Vize görüşmesinde ikisi de kabul görüyor. Bu belgelerin de 2 adet fotokobisini almayı unutmayın. Ayrıca seyehat sigortası gerekiyor. Expatrio yine bu belgeyi ücretsiz olarak sunmuştu bana bu hizmetlerden faydalanınca.

Vize Belgelerine Ek Olarak Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler

Belgeler bu kadar. Elinizden geliyorsa her belgenin orjinalini yanınızda götürmeye ve 2 adet fotokobisini almaya dikkat edin. 36F dökümanına burdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca vize randevusunu aldığım idata adresine burdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca benim sağladığım tüm belgelerim ingilizce yada almancaydı. Çeviri yaptırmaya ihtiyaç duymadım. Bu kısma da tam hakim değilim ama türkçe bir belge sunmanız gerekiyorsa yeminli bir tercümana çevirttirmeniz gerekiyor ve ayrıca noter onayını da almanız gerekiyor. Bu işlemler uzun o yüzden alabildiğiniz her belgeyi İngilizce yada Almanca alın. Ayrıca eğer belgelere bir şekilde ulaşamadıysanız ve vize gününüz geldiyse üzülmeyin. Vize başvurunuza girin eğer eksik belge varsa onlar maille size ulaşıyorlar ve belgeleri tamamlayın diyorlar. 36F dökümanında kesin olarak dil belgesi gösterin denmemesine rağmen bana maille bir dil belgesi göster bize yada başvurunu iptal edelim hiç red almamış olursun demişlerdi. Vize başvurusundan red almanın olumsuz tarafları var. Bu kısımdan tam emin olmadığım için olumsuz taraflarını yazmayayım olmadı siz araştırırsınız.

Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak: Vize İşlemlerinde Yaşadığım Zorluklar

Almanya’da üniversite öğrencisi olarak şartlı kabul vizesi almak için üç önemli şeye ihtiyacınız var:
1- Bir üniversiteden şartlı kabul almak
2- ” Blocked account ” diye adlandırılan bir hesap açmak
3- En az A2 seviyesinde Almanca dil sertifikası.
Almanca bilen bir tanıdığımın yardımıyla Paderborn Üniversitesi’ne başvurdum ve şartlı kabul için gerekli belgeleri yolladım. Padeborn Üniversitesi herhangi bir ücret ödemeden şartlı kabul başvurusu yapabildiğiniz nadir okullardan. Sürecin en zorlu kısmı Almanca dil sertifikası almaktı. Çünkü zaten full zamanlı çalışıyordum ve üstüne dil öğrenmeye ayıracak zamanım yoktu. Duyduğuma göre dil sertifikası gerekliliği de tamamen değişken bir durummuş. Vizeyi veren kişiye bağlı olarak değişebiliyormuş. Bende bu durumu riske atmak istedim ve dil sertifikası olmadan vize başvurusu yapmaya karar verdim. Olur da onlar benden vize kararı vermeden önce sertifika sağlamamı isterlerse diye bir yandan da kısa kısa Almanca çalışmaya başlamıştım. Hemde konsoloslukta da Almanca konuşma seviyemizi test edebildiklerini biliyordum.

Ayrıca sertifika alıp öyle başvurmaya çalışsam bu sefer okuldan aldığım kabul hakkını kaybedecektim. Bir çok açıdan en optimum yol başvurmak ve onların dil şartı konusunda tepkisini ölçmekti. Vize başvurusunu idata dan yaptım. Bu konularda vize randevusu ayarlayan kurum o. Belli bir ücret oraya yatırmanız gerekiyor. Ayrıca 75€ da konsolosluğa gittiğimde yanımda götürmem gerekti.

Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak: Vize Görüşmesi Günü

Vize başvurumu İstanbul’daki Almanya konsolosluğundan yaptım. Oradaki görevli belgelerimi kontrol ettikten sonra oradaki çalışan bayan bana Almanca sertifikamı sordu bende öyle bir belgenin yok olduğunu ve gerekli belgeler arasında öyle bir belge istedikleri için bu belgeyi almadığımı söyledim. O da alman lazımdı bilmen gerekiyordu felan dedi. Gerçekten de istenilen belgeler arasında sertifika yer almıyordu. Ama bilmemiz gerekiyormuş. 🙂

Üç hafta sonra, iki hafta içinde Almanca yeterlilik sertifikası göndermemi isteyen konsolosluktan bir e-posta aldım. Bende acilen sınav yeri bakmaya başladım. Almanyanın kabul ettiği 5-6 civarında bir kurum var. O kurumlardan teker teker randevu yeri bakmaya başladım. 2 hafta içerisinde bir belge sunmak imkansızdı ama çünki sınava girdiğiniz tarih ile sertifikanın elinize ulaşması arasında minimum 2 hafta olduğunu sınav merkezleri bildiriyorlar. Benim sınav merkezlerin sitesine baktığıma göre de 1,5 ay sonrasına felan en yakın tarihte sınavlarda yerler var. Bende sınav merkezlerini aramaya başladım belki bir şans doğar diye. Neyseki Antalyadaki ÖSD sınavını yapan merkez yakın zamanda birinin bir sınav yeri iptal ettiğini ve 1 hafta sonraki sınavda sınav yerinin olduğunu söylediler.

Fakat sınava girdikten sonra sertifikanın eline geçmesi için minimum 2 haftalık bir süre olduğunu ve sınava girdiğine dair bir belgeyi hemen sınavdan sonra verebileceklerini bu belgeyi konsolosluğa iletmem dahilinde onların bana sunduğu 2 haftalık sınırı uzatabileceklerini söylediler. Bende bu şansımı denemek zorundaydım. Sınava girdim ve sınava girdiğime dair olan belgeyi konsolosluğa bana yolladıkları mailden geri yolladım. Tedirginlikle geçen 1 haftanın ardından eve bir posta geldi. Korkarak açtım postayı çünkü pasaportumun içinde olduğu belliydi ve istedikleri belgeyi sunmamıştım. Pasaportumun içini açtım ve vizeyi almıştım. 🙂

Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak: Vize Aldıktan Sonra Yaptıklarım

Vizemi aldığımı öğrendikten sonra şirketteki işimden ayrılma sürecini başlattım. Paderborn’a kabul edildim ama orada yaşamak istemedim. Hem kursa 3 ayda bir 500€ istiyorlardı hemde semester ücreti olarak 6 ayda bir 350€ istiyorlardı. Bunu karşılamam çok zordu. Yakın bir arkadaşım sayesinde ÖSW diye bir kurs duydum. O kursun ücreti 3 aylık 170€ idi. Oraya gidersem Paderborn üniversitesinden aldığım kabul iptal olacak ve çok büyük bir masraftan kurtulmuş olacaktım. Ben bu konuda da şansımı denemek istedim ve kabulun iptal olmasını göze alıp Witten a yerleştim. Şu ana kadar 8 ay oldu ve bu aldığım karardan oldukça memnunum. Çünkü Bochum’un içinde olduğu Ruhrgebiet bölgesi Almanya için önemli bir yere sahip. Eskiden iş sahası en gelişmiş yerlerden birisiydi bu bölge. O nedenle fırsatları da yüksek olan bir bölge.

Almanya’ya geldikten sonra yapılması gereken en önemli şeylerden biri oturma izni almaktır. Oturma izni ile banka hesabı açabilirsiniz. Bir banka hesabı olmadan bloke edilmiş bir hesabı etkinleştiremiyorsunuz. Oturma izni başvurusunda bulunurken adres kayıt belgenizin yanınızda olması gerekmektedir. Adres kayıt randevunuzu Almanya’ya gelmeden önce alabilirsiniz. Bu yazıyı okuyanlar buna dikkat etmelidir.

Almanya’da Eğitim

Almanya’da eğitim sistemi federal yapıdadır, yani her eyalet kendi eğitim sistemi ve müfredatını belirler ve genellikle disiplinlidir. Öğretmenlerin otoritesine saygılı bir ortamda gerçekleştirilir. Ayrıca, eğitim sistemi öğrencilerin pratik becerilerini geliştirmeye odaklanır ve mesleki becerileri öğretmek için pratik eğitime önem verir. Bu nedenle eğitim aldığım kurumlardan eğitimleri çoğunlukla pratik odaklı olarak aldım.

Almanya’ya ilk vardığımda Düsseldorf havalimanına indim. Gelmeden önce Türk olan biriyle tanışmıştım ve o beni arabasıyla almaya ve yeni evime bırakmaya gelmişti. Bu kısım çok rahattı. Aksi takdirde telefonumda sim kartım çalışmıyordu ve bu nedenle internetim yoktu. Telefonunuzda yol tariflerine bakmadan Almanya’da dolaşmak çok zordur. Daha sonra trenlerde, metrolarda ve marketlerde ücretsiz internet olduğunu öğrendim. Kimse sizi almaya gelmiyorsa, bu ücretsiz internete sahip olma yolları gideceğiniz yere varmanızı kolaylaştırabilir.

Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak: Kültür Şoku ve Dil Engeli

Almanya’ya geldiğim ilk iki hafta boyunca birçok zorlukla karşılaştım. Almanca bilmediğim için marketten bir şeyler almak, telefonuma SIM kart almak ve daha birçok şey. Market çalışanları da genellikle İngilizce bilmiyordu. Tadı Türk lezzetlerine benzeyen bir şey bulmak çok emek gerektirdi. Tadı bizim kültürümüze biraz yabancı olduğu için marketlerden aldığım pek çok şeyi çöpe atmışlığım oldu.
Neyse ki, ev arkadaşım Fildişi Sahilili olmasına rahmen akıcı bir şekilde Türkçe konuşuyordu ve onun sayesinde bu alışma sürecini kolayca atlatabildim. Ayrıca taşındığım bölgedeki insanlar da cana yakındı. Almanca bilmememe rağmen sık sık onlarla oturur ve iletişim kurmak için çeviri kullanırdım. Bu anlamda kendimi yalnız hissetmiyordum.

İş Bulmak ve Arkadaş edinmek

Almanya’da sosyal çevreler zaten kurulu olduğu için arkadaş edinmek zor olabilir. Ancak oda arkadaşımın arkadaş grubuna girebildim ve arkadaş edinmekte pek sıkıntı çekmedim. Oturma iznimi Almanya’ya geldikten üç ay sonra aldım ve oturum izni aldığınızda size çalışma izni verirler. Ama ben şans eseri Witten daki Amazon kargo firmasına Job Valley aracılığıyla başvurdum ve orada çalışabildim. Tabiki size soruyorlar çalışma iznini. Bende üniversite belgesi felan da vardı öğrenci kartı da onları sunmak belki de faydalı oldu. Oturma iznimi aldıktan sonra çalışma iznide verildi. Fakat öğrendiğim kadarıyla her şartlı kabulle gelene çalışma izni verilmiyor. Bochum ve Dortmund da verilmiyormuş mesela. Ama ben Witten’a geldiğim için ilk olarak çalışma iznini alabildim.

Alman Bürokrasisi

Yolculuğum sırasında karşılaştığım en büyük zorluklardan biri Alman bürokrasisiydi. Süreçler genellikle uzundur ve istenen tüm belgelerin sağlanması önemlidir, aksi takdirde süreç daha da uzun olacaktır. Her Almanya Bürokrasisi ile işlem yaptığınızda gergin süreçler sizi bekliyor. Buna hazırlıklı olun. 🙂

Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak: Yeni Bir Hayata Uyum Sağlamak

Almanca’da belli bir seviyeye geldikten sonra Almanya’daki hayata uyum sağlamak kolaylaştı. Geldikten sonraki ilk üç ay boyunca tamamen burdaki hayata uyum sağladığım söylenemez ancak şimdi Almanya’da yaşarken rahat hissediyorum.

Sonuç: Türkiye’den Almanya’ya Taşınmaktan Alınan Dersler

Öğrendiğim birçok şey var. Bunları aşağıda maddeler halinde sıralayacağım:

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • “Aynı anda hem çalışıp hemde Almanya’da Eğitim alacağım” düşüncesi kolay görünebilir. Ama gerçekte çok zordur. Almanca başlı başına zor bir aşamadır sizin için bunun üstüne iş eklemek heleki yorucuysa gerçekten zor zamanlar sizi bekliyor demektir. Motivasyonunuzun yüksek olduğundan emin olun.
  • Yaşayacak bir yer bulmak çok zordur. 8 aydır Almanya’dayım ve Nisan başında 4. yeni evime taşındım. Uzun süreli konut ya bulmak zor, pahalı ya da eski ve kötü durumda evlerde kalmak zorunda kalıyorsunuz.
  • Almancanız iyi seviyede değilse iş bulmak kolay değildir. Heleki ingilizcede bilmiyorsanız gerçekten bayağı zorlanabileceğinizi unutmayın.
  • Şu anda ulaşım şirketi çalışanlarının yaklaşık haftada bir kez grev yapıyor. Veya toplu taşımalar bazen kilit durumda oluyor. O nedenle Almanya’daki hayatınızı kurarken bulduğunuz işin okulun evin birbirine yakın olmasına dikkat edin.

Almanyada Üniversite Öğrencisi Olmak: İyi tarafları

  • Trafik çok sessiz. Evim yol kenarında olmasına rağmen ilk araba kornası sesini Almanya’da bir ay kaldıktan sonra duydum.
  • Herkes kurallara uyma konusunda çok takıntılı. Karşıdan karşıya geçerken insanlar yol boş olsa bile yaya ışığı yeşile dönene kadar bekler. Yaya şeridinin dışına çıkarsanız, arabalar sizin için duracaktır.
  • Trenlerle şehir değiştirmek çok ucuz ve çok hızlı. Ayrıca yaşadığım yer olan Bochum’da trafikle hiç karşılaşmadım. Bu nedenle otobüsler her zaman istasyona zamanında gelir.
  • Hayat çok stressiz. Türkiye’de yaptığınız gibi bir şeyler değişir mi diye her gün endişelenmenize gerek yok. Ayrıca geceleri ormanlarda güvenle yürüyorum neden bilmiyorum. 🙂
  • Bir iş bulursanız, kira ve yemek maliyetleri Türkiye’ye göre ciddi bir şekilde ucuzdur. Yarı zamanlı işle bile kendiniz ev tutabilirsiniz yaşam maliyetlerini karşılayabilirsiniz ve hatta çok ciddi bir harcama planı yaparsanız araba da alabilirsiniz.

Sonuç olarak bilmenizi isterim ki herkes bu durumlara düşürmeli kendini. Gerçekten çok şey öğreniyorsunuz ve hayata gerçekten çok farklı bir açıdan bakmaya başlıyorsunuz. Umarım siz de böyle şeyler yaşadığınızda bu duygulara sahip olursunuz. Sitedeki diğer postlarımıza burdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca eğer İngilizce biliyorsanız bu sayfadaki blog yazıları da sizlere oldukça bilgiler katacaktır. Sağlıcakla kalın. 🙂

Bu arada, aşağıda bültenimize abone olun ve sosyal medyamızı da takip edin.

WhatsApp Topluluğumuz burada
Instagram 
LinkedIn
Discord 

İlgili yazılar

Gençlik
Almanya'da Lisans Eğitimi
Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da Lisans Eğitimi

Hevesli öğrenciler için nihai rehbere hoş geldiniz! "Başarının Kilidini Açın: Almanya'da Lisans Eğitimi" yazısında, Almanya'nın neden ideal bir lisans eğitimi yerine geldiğini, kabul sürecini, üst düzey üniversiteleri, burs olanaklarını ve öğrenci yaşamını...

CV ve İş GörüşmeleriGençlik
Etkili CV Hazırlama
Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak

Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak

"Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak" yazımızda; hayatımızın, sosyal medyanın ve iş dünyasının son 40-50 yıldaki gelişimi, önceki 1000-2000 yıllık tarihten daha hızlı ve çarpıcı. Günümüz çalışma hayatındaki rekabet ve gerekliler ile 40-50...

Arşivler