Mevhibe Ateş Teknoloji Vakfı: Gençleri Teknoloji ile Güçlendirmek

tarafından | Nis 2, 2023 | Haberler

Mevhibe Ateş Teknoloji Vakfı ‘nın kuruluşu uzun yıllara yayılarak gerçekleşti. Kurucumuz Ahmet Ateş şöyle anlatıyor;

“Vakıf kurmaya ilk karar verdiğimde yıl 2014 idi. O sırada bir derneğimiz vardı ve vakıf kurmaya doğru ilerlemek istiyordum, bunun için araştırmalara başlamıştım, ancak o sıradaki koşullar beni yurt dışına yönlendirdi. Böylece, 2018 yılında L4Y Learning For Youth GmbH isimli şirketi Almanya’da kurdum. Zaman içinde projeler de geçmeye başladı. Hibe alan MetaNFT projemiz kapsamında Adana’daki ortağımız Adana Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi ve o sırada kuantum kariyer projesi sunduğumuz Seyhan Danişment Gazi Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri için iki ayrı seminer verdim ve bu iki seminerde Türk gençlerinde gördüğüm potansiyel vakfın kuruluşuna neden oldu. Adana’dan döner dönmez çalışmalara başladık ve iki – üç ay içinde kuruluşumuzu tamamladık. Spektrum dergi ‘den tanıdığım AB değerlerini kendi içinde kendiliğinden oluşturmuş gençler de vakıf kurulurken işimizi çok kolaylaştırdı. O gençlerden Selin Selim ve Engin Bahri Baç, hem mütevelli heyeti hem de yönetim kurulu üyeleri. Çok aktifler ve sorumluluk alabiliyorlar”

2014 yılında bir fikir ile başlayan vakıf kurmak amacına, 2023 yılında ulaştık. Okuduğunuz bu metin ilk yazımız ama Günlük sayfamızda genç yazarlarımızın teknoloji ve gençlikle ilgili yazılarına ulaşabileceksiniz.

Mevhibe Ateş Teknoloji Vakfı: Giriş

Teknolojiye, yeniliğe ve fırsatlara erişim sağlayarak gençleri güçlendirmeye kendini adamış bir vakıf olan Mevhibe Ateş Teknoloji Vakfı ‘na (MAT Vakfı) hoş geldiniz. Projelerimiz ve faaliyetlerimiz, genç bireylerin günümüzün dijital çağında başarılı olmak için gereken becerileri ve ağları geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Bu tanıtım yazısında size amaçlarımız, faaliyetlerimiz, projelerimiz ve gençlerin yaşamları üzerinde olumlu bir etki yaratmaya nasıl dahil olabileceğiniz hakkında genel bir bilgi vereceğiz. Teknoloji ve inovasyonun geleceğini şekillendirmede bize katılın. Vakfın sunumuna buradan ulaşabilirsiniz

Bazı hassasiyetlerimiz;

AB’nin değerleri AB Antlaşması’nın 2. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre, “Birlik, insan onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve azınlıklara mensup kişilerin hakları da dahil olmak üzere insan haklarına saygı ilkeleri üzerine kurulmuştur. Bu değerler, çoğulculuk, ayrımcılık yapmama, hoşgörü, adalet, dayanışma ve kadın-erkek eşitliğinin hakim olduğu bir toplumda üye devletler için ortaktır.” Bu değerleri benimseyen ve geliştirme idealine hizmet edebilecek her Avrupa devleti AB’ye üye olabilir.

AB Bakanlığı

Ve bazı politikalarımız var;

Biz gençlik alanında çalışan bir vakıfız, AB değerlerini önemsiyor ve takip ediyoruz
1 – Önce genç (hoşgörü)
2 – Yaptığımız her şeyde kalite
3 – Nefret söylemi YOK. Ayrımcılık YOK
4 – En küçükler en değerlilerdir (ağabeycilik ve ablacılık YOK)
5 – Dayanışma

Vakıf Yönetimi

Kurucu Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti;

Yönetim kurulumuz

Volga Günel (Başkan) – Selin Selim – Engin Bahri Baç – Ahmet Ateş

Mütevelli Heyetimiz

Kurucu üyeler: Ahmet Ateş – Nilgün Dağlı – Volga Günel – Prof. Dr. Mustafa İme

Genç Mütevelliler: Selin Selim – Engin Bahri Baç – İnci Menet

ve Mali Müşavir üyemiz: Özcan Demirtaş

Amaç

Biz, kuantum, blok zinciri, yapay zeka, nanoteknoloji, metaverse, NFT, dijital sanat gibi bilinen ve ayrıca henüz bilinmeyen ve önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek teknolojiler de dahil olmak üzere her türlü yeni teknoloji hakkında 15 – 30 yaş arası gençleri yönlendiren, onları bu konularda bilgilerini ve farkındalığını artırarak güçlendiren bir gençlik ve teknoloji vakfıyız

Bu doğrultuda;

  • İlk olarak, gençleri yeni teknolojilerin yaratacağı işlere hazırlamak
  • İkinci olarak, yeni teknolojilerin gelişmesine katkı yapmak
  • Üçüncü olarak, yeni teknoloji alanlarında araştırmaları, projeleri, faaliyetleri yürütmek ve destek olmak
  • Dördüncü olarak, genç yetenekleri belirlemek ve onların eğitimlerine destek olmak
  • Beşinci olarak, yeni teknolojiler alanında gençlerin ağ kurmalarına yardımcı olmak
  • Son olarak, yeni teknoloji alanlarında yapılan bilimsel çalışmaları desteklemek

Tamamen kendi yaratacağımız kaynaklarla vakfın varlığını sürdüreceğiz, mütevelli heyeti haricinde hiç bir kişi ya da kurumdan bağış kabul etmiyoruz.

Genç Ekip

Mütevelli heyetimizin yarısı, yönetim kurulumuzun 3/4’ü gençlerden oluşuyor. İşte aktif ekibimiz

Kuantum Kariyer Ekibimiz

Temel Faaliyetler ve Projeler

Kısaca, temel faaliyetlerimiz arasında AB projeleri önemli bir yer tutuyor. Bunun yanında, gençlerin iş dünyasına girişte ellerini güçlendirecek eğitimler, lise öğrencilerinin kariyer seçimine yönelik sunumlar. Ayrıca, teknoloji alanında çeşitli seminerler, toplanılar düzenlemeyi planlıyoruz.

Bunun yanında, seçtiğimiz gençlerimizin eğitimlerine ekonomik katkı yapmak için de burs vermeyi amaçlıyoruz

Mevhibe Ateş Teknoloji Vakfı: AB Projeleri ve Proje Yazma Eğitimleri

Vakfın kurulmasından hemen sonraki dönem 2023:R1’de başvurduğumuz bir projemiz hibe aldı (“Your Time-wasting Life on Social Media and Business Opportunities Inside” – Sosyal medyada boşa harcadığınız zaman ve içindeki iş fırsatları). 2023: R2 döneminde de çok sayıda proje başvurusunda bulunduk ve bekliyoruz. Ayrıca, L4Y’un hazırladığı Udemy kursunu da ihtiyacı olan gençlerimize ücretsiz olarak açıyoruz. Proje yazma alanında kendini geliştirmek isteyen gençler, eğer kendinize güveniyorsanız sosyal medya ya da e-postamızdan bize ulaşın. Ama bu çok zaman alan bir faaliyet olduğundan en uygun olanları seçmek zorundayız!

Kariyer eğitimlerimiz hem projelerimizin bir parçası, hem de projelerin hibe almasını beklemeden sunmaya başlayacağımız bir eğitim. Kuantum Teknoloji Kariyer ile başlıyoruz.

Mevhibe Ateş Teknoloji Vakfı: Eğitimler ve Seminerler

Bundan önce, yukarıda bahsettiğimiz proje yazma eğitimlerini saymazsak;

İlk olarak, gençlerin, iş dünyasına hazırlanmaları için kaliteli, dikkat çeken, farklılık yaratan bir CV hazırlamalarının önemli olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili eğitimlere yakında başlayacağız, e-posta listemize kayıt olur veya bizi sosyal medyadan takip ederseniz, faaliyetlerimizden haberdar olabilirsiniz.

İkinci olarak, gene iş dünyasına girişte gençlerin işine çok yarayacak bir beceri olan, iş görüşmelerinden nasıl hareket edilmesi gerektiği ile ilgili eğitim.

Üçüncü olarak, WEB tasarımı ve SEO uyumlu yazılar yaratmak. Bu bizim uzmanlık alanımız! Diğer taraftan, SEO ve web tasarımı konusunda gençleri eğitmek ve onların ilk deneyimlerini bu sayfalarda yaşamalarını istiyoruz.

Ayrıca, gençlerin kariyer seçimlerine yardımcı olmak için gelişmekte olan teknolojilere yönelik hazırladığımız eğitimler.

Kuantum, blok zinciri, akıllı şehirler, dijital sanat ve yapay zeka araçları ile ilgili düzenli eğitimlerimiz olacak

Son olarak, Almanya’da üniversite okuma fırsatları, L4Y çalışanları tarafından verilecek sohbet toplantıları düzenleyeceğiz

Burslar ve Destekler

Bu niyetle, lise ve üniversite öğrencilerini desteklemek istiyoruz. 2023 Eylül’den itibaren lise öğrencileri ile burs vermeye başlayacağız.

Üstelik, bizim ilgi alanlarımızda çalışan heyecanlı genç takımları destekliyoruz.

Yarışma ve Hackathon

Bu arada, ilgilendiğimiz alanlarda gençlere yönelik, onları harekete geçiren yarışmalar ve Hackathon düzenlemeyi planlıyoruz.

İlgilendiğimiz Alanlar

Kuantum Teknolojileri
Kuantum Teknolojileri ile ilgili beklentiler yüksek. Küresel bütçe 36 Milyar USD (2023) civarında ve sürekli artıyor. Daha önce var olmayan gelecekteki işleri yaratmaya başlıyor. Kuantum Teknolojileri ile ilgili bazı projeler önermeyi ve hibe almayı umuyoruz.

Blok zinciri Teknolojileri
Blok zinciri teknolojileri kripto para birimleri olarak bilinir, ancak NFT’ler, metaverse, DeFi ve diğer WEB3 teknolojileri de dahil olmak üzere bundan çok daha fazlasıdır.

Akıllı Şehirler/Köyler
Akıllı Şehir 3.0, vatandaş katılımını hükümet hedefleri ve yeni teknolojilerle yakından ilişkilendirme girişimini temsil etmektedir. Şehirlerin/köylerin sürdürülebilirliğini iyileştirmek için gelişen teknolojinin kullanılması son yıllarda önem kazanmıştır.

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), toplumun dijital dönüşümü ile birlikte her kuruluş için vazgeçilmez hale gelmiştir. İşte nedenini anlamak için en son istatistikler;

  • İlk olarak, “Google’daki 1 numaralı arama sonucu, tüm kullanıcı tıklamalarının yaklaşık %32’sini alıyor.”
  • İkinci olarak, “Google, web sitelerini sıralamak için algoritmasında 200’den fazla faktör kullanıyor.”
  • Ve son olarak, “Google kullanıcılarının yalnızca %0,78’i 2. sayfadaki sonuçlara tıklıyor.” SEO dostu içerik, Teknik SEO (hızlı barındırma ve hafif temalar) ve geri bağlantılar (harici veya dahili) başarının temel unsurlarıdır.

Dijital Sanat ve Yapay Zeka Araçları

Dijital sanat, görsel öğeler oluşturmak ve bunları manipüle etmek için bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar gibi dijital teknolojiyi kullanan yaratıcı bir ifade biçimidir. Üstelik, 3D modelleme, dijital resim, animasyon ve fotoğraf manipülasyonu gibi çok çeşitli stil ve teknikleri içerebilir.

Yapay Zeka Araçları, sanatçılara yaratıcı süreçlerinde yardımcı olmak için yapay zeka kullanan yazılım veya uygulamalardır. Bu araçlar öneriler sunabilir, fikirler üretebilir ve hatta gerçek sanat eserinin yapılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bunlar, gerçekten akıllı bir dijital sanat uzmanı arkadaşa sahip olmak gibidirler ve çok fazla teknik beceriye ihtiyaç duymadan harika şeyler yaratmanıza yardımcı olabilirler. Özellikle yeni başlayanlar veya sanatlarında yeni tarzlar ve fikirler keşfetmek isteyenler için kullanışlıdırlar

Mevhibe Ateş Teknoloji Vakfı: Sonuç

Bu arada, aşağıda bültenimize abone olun ve sosyal medyamızı da takip edin.

WhatsApp Topluluğumuz burada
Instagram 
LinkedIn
Discord 

Son olarak, Gençleri Yeni Teknolojilerle Güçlendirmek için varız ve Geleceği Şekillendiriyoruz!

İlgili yazılar

Gençlik
Almanya'da Lisans Eğitimi
Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da Lisans Eğitimi

Hevesli öğrenciler için nihai rehbere hoş geldiniz! "Başarının Kilidini Açın: Almanya'da Lisans Eğitimi" yazısında, Almanya'nın neden ideal bir lisans eğitimi yerine geldiğini, kabul sürecini, üst düzey üniversiteleri, burs olanaklarını ve öğrenci yaşamını...

CV ve İş GörüşmeleriGençlik
Etkili CV Hazırlama
Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak

Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak

"Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak" yazımızda; hayatımızın, sosyal medyanın ve iş dünyasının son 40-50 yıldaki gelişimi, önceki 1000-2000 yıllık tarihten daha hızlı ve çarpıcı. Günümüz çalışma hayatındaki rekabet ve gerekliler ile 40-50...

Arşivler