İş Emri Dosyası

tarafından | Tem 9, 2024 | Rehber

Bu yazı, çalışanların “İş Emri Dosyası” ‘nı nasıl kullanacakları ile ilgilidir. Bu dosya Mevhibe Ateş Teknoloji Vakfı ve ArtWN Luminous Tech için hazırlanmıştır ama benzeri başka kurumlar için de kullanılabilir. Ek olarak buna benzer yazıları Rehber bölümünden bulabilirisiniz

İş Emri Dosyası: Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, bu dosya bütün işleri kapsamamaktadır. İkinci olarak, çalışanların düzenli yaptığı işler için Clockify Proje ve Görevi mevcuttur. Son olarak, İş Emri Dosyası, yöneticiler tarafından verilen ek işler ve onların takibi ile ilgilidir.

Yöneticiler, yukarıda görseli olan Excel Dosyası’nı hazırlar, ardından İş Emri bölümünde İşi tanımlarlar. Ayrıca, Kişi kısmından işi kimin yapacağını seçer ve Durum sütununda Başlamadı olarak işaretler. Bunun yanı sıra, Clockify’da çalışanların nerede saat açacağını anlamaları için Clockify Projesi ve Görevini belirler. Daha sonra, Başlangıç ve Öncelik de belirtilen duruma göre Bitiş tarihlerini yazar ve çalışana bildirir. Sonuç olarak, verilen işi takip etmek de yöneticinin görevidir.

Bu arada, çalışanlar kendi renk kodları ve isimlerinin (Kişi sütunu) olduğu işleri verilen Bitiş Tarihine kadar bitirmekle yükümlüdürler. Öncelik sütununda Bir Ay İçinde, Bir Hafta İçinde, İki Hafta İçinde, Hemen seçenekleri vardır. Durum sütununda Başlamadı, Devam Ediyor, İptal, ve Bitti seçenekleri vardır. Bu kısım çalışan tarafından doldurulmalıdır. Çalışanlar, yapılan işi Çıktı kısmından Dosya olarak ya da Bağlantı sütununda bağlantı olarak paylaşırlar. Gerekli açıklamayı da Açıklama sütununda yaparlar. Ve yöneticilerin işin bittiğini bildirir. Durum seçeneğini de Bitti olarak değiştirir.

Neden Önemli

Haftada bir gün yapılan tüm ekibin zorunlu olarak katılacağı, ekip toplantılarına veri sağlamak ve işlerin ilerlemelerini izlemek için yakından takip edilmesi gereken bir dosyadır. Çalışanların verimini karşılaştırmalı olarak ölçmeyi kolaylaştırır. Clockify Raporlarının Veri Analizi için ek bilgi görevi görür.

İş Emri Dosyası: Sütunlar ve Açıklamaları

İş Kodu Clockify Açıklama

Bu sütünda Bitiş tarihinden sonra işi yapacak olan kişinin ismi yer alır. Ancak, yönetici aynı bitiş tarihli birden fazla iş varsa, çalışan isminin sonuna 1, 2 gibi sayılar ekler. Farklı, bitiş tarihli işler için bir sorun yoktur.

İş Emri

Yöneticilerin, çalışan tarafından yapılmasın istediğin işin tanımıdır.

Saat

Bu saat bir kesinlik içermez ama daha önceki deneyimlerden ortaya çıkan işin süresidir. Clockify raporlarında farklılık olması mümkündür. Çalışan açısından beklenen zamandan daha çok zaman kullanmak verimlilik açısından olumsuzdur.

Öncelik

“Bir Ay İçinde, Bir Hafta İçinde, İki Hafta İçinde, Hemen” seçeneklerinden oluşur. Yönetici bu süreyi göz önüne alarak Bitiş Tarihini belirler.

İş Emri Dosyası: Kişi

Görevi yapacak çalışanın ismi yer alır.

İş Emri Dosyası: Durum

“Başlamadı, Devam Ediyor, İptal ve Bitti” seçeneklerini işin verildiği çalışan günceller.

Clockify Projesi ve Görevi

Çalışan bu bilgiyi kullanarak saatini açar. Clockify’da işin hangi projenin hangi görevinde yapılması gerektiğini gösterir.

Başlangıç ve Bitiş Tarihleri

İşin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösterir.

Bağlantı

Çalışanın yapılan işi gösterdiği bağlantıdır.

Çıktı

Çalışanın yapılan işi bir dosya olarak sunmasını sağlar.

Açıklama

Çalışanın yapacağı açıklama kısmı

Sonuç

Sonuç olarak, çalışanların verimli çalışması, verilen işlerinin takibinin yapılmasın sağlayan bu dosya yöneticilerin işleri takip etmesi için şarttır. Ayrıca, e-bültenimizi ve sosyal medya kanallarımızı takip etmeyi unutmayın.

İlgili yazılar

Gençlik
Almanya'da Lisans Eğitimi
Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da Lisans Eğitimi

Hevesli öğrenciler için nihai rehbere hoş geldiniz! "Başarının Kilidini Açın: Almanya'da Lisans Eğitimi" yazısında, Almanya'nın neden ideal bir lisans eğitimi yerine geldiğini, kabul sürecini, üst düzey üniversiteleri, burs olanaklarını ve öğrenci yaşamını...

CV ve İş GörüşmeleriGençlik
Etkili CV Hazırlama
Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak

Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak

"Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak" yazımızda; hayatımızın, sosyal medyanın ve iş dünyasının son 40-50 yıldaki gelişimi, önceki 1000-2000 yıllık tarihten daha hızlı ve çarpıcı. Günümüz çalışma hayatındaki rekabet ve gerekliler ile 40-50...

Arşivler