Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak

tarafından | Ara 2, 2023 | CV ve İş Görüşmeleri, Gençlik | 0 yorum

“Etkili CV Hazırlama: Profesyonel Özgeçmiş Sanatında Ustalaşmak” yazımızda; hayatımızın, sosyal medyanın ve iş dünyasının son 40-50 yıldaki gelişimi, önceki 1000-2000 yıllık tarihten daha hızlı ve çarpıcı. Günümüz çalışma hayatındaki rekabet ve gerekliler ile 40-50 yıl önceki rekabet ve gereklilikleri bugünle kıyaslayamayız bile. Rekabeti karşılamanız en önemli ve basit ilk adımı etkili CV hazırlamaktır. Kartlarınızı masaya koymanın en büyük anahtarı, onları kronolojik – gerçekçi ve en önemlisi potansiyelinizi gösterecek şekilde düzenlemektir.

Etkili CV Hazırlama: CV Tarihi

Tarihteki ilk CV’yi Leonardo Da Vinci’nin yazdığı kabul edilir. Da Vinci, geçmişini yansıtmak için hazırladığı kitabı, eserleri, yetenekleri ve başarıları doğrultusunda Osmanlı Padişahı’na göndermiştir. Leonardo Da Vinci’nin olumlu bir geri dönüşe ihtiyacı vardı ancak bu gerçekleşmedi. Etkili CV hazırlama yöntemleri size yardımcı olsa bile; iş görüşmelerinde olumlu sonuç alamayan ilk ve son kişi siz olmayacaksınız.

CV nedir

CV, bir kimlik kadar önemli, bir arkadaşla yapılan sıradan bir sohbet kadar önemsiz bir dosyadır. Kimlik kadar kritiktir çünkü kimlik olmadan hiçbir yere ait değilsinizdir, kabul görmezsiniz. Sıradan bir vatandaşın bile alabileceği en erişilebilir hizmetlere erişemezsiniz. Özgeçmişin önemi, iş dünyasına uygulandığında bir kimliktir ve onsuz hareket edemezsiniz. Aynı zamanda, mesleğinizde, hayatınızda ve potansiyel olarak çok yetkin olabilirsiniz. Yine de tüm bunları bir araya getirebilmek, değerlendirilmek için Etkili CV hazırlama yöntemlerini bilmeniz gerekmekte.

Absürt bir örnek olarak günümüzde CV’deki değişimi şu şekilde görebiliriz. Bir futbol kulübündeki gözlemci, Genç bir Afrikalı çocuk için raporu şu aşamalarda şunar. Fiziksel, zihinsel, teknik ve kişilik özellikleri ayırarak bir rapor hazırlar. Oyuncunun güçlü ve zayıf yönlerini göre Kulüp bu raporu değerlendirir. Böylelikle oyuncuya yatırım yapmaya karar verilir. Gözlemcinin hazırladığı bu rapor dahi bir CV olarak kabul görülebilir. Bu rapordaki gibi CV Mesleğinizdeki, işinizdeki ve karakterinizdeki yetkinliklerinizi anlatır.

CV’nin önemsiz görünen kısmı aslında CV’nin en kritik noktalarından birisidir. Bir arkadaşınızla muhabbet ederken şeffaf ve dürüst bir şekilde kendinizi aktarırsınız çünkü ortada kendinizi kabul ettirmeniz gereken bir durum yoktur. Arkadaşınıza kendinizi ne kadar doğru, yalın ve kronolojik anlatabiliyorsanız aynı şekilde sahip olduğunuz CV’ninde paralel şekillenmesi gerekir. Unutmayın ki geçmişiniz sizin tecrübelerinizi, şu anki zamanınız mevcut ihtiyaçlarınızı ve geleceğiniz potansiyelinizi yansıtmaktadır.

İşe Kabulde CV Önemi

İşe alımdan sorumlu İK, çalıştığı şirkete en uygun profili, en elverişli koşullarda kazandırmayı hedefler. Bu nedenle CV onlar için kritik öneme sahiptirçünkü kapağını beğenmediğiniz bir kitabı okumaya istekli olmazsınız. Güzel bir gövdesi olan bir kitabı okumaya başlayıp, içeriği ilginizi çekmezse beğenmeyip, bırakabilirsiniz. Gençlerin CV hazırlama konusunda gerçekçi bir bakış açısıyla ilerlemeleri elzemdir. Eğer bir kitabınız(CV’niz) yoksa bu blog ile bir tane oluşturun ya da metninizi(İçeriğinizi) değiştirin.

Etkili CV Hazırlama İpuçları

CV’nizin başarılı olması için ilk kural dürüst, gerçekçi olması ve potansiyelinizi yansıtmasıdır. CV’niz sadece mezuniyet belgesi, nerede çalıştığınız kadar sırada olmamalı. Aynı zamanda lisede kazandığınız pinpon turnuvasını yazacak kadar yoğun olmamalıdır. Şirketlerde CV’nizi değerlendiren kişinin öğrendiğinde hakkınızdaki fikrinin olumlu yönde değişebileceği bilgilere sahip olmalısınız.

Birkaç küçük örnek verebiliriz;
Satış müdürü olacaksanız ve üniversite/lise yıllarınızda bir münazara yarışmasına katıldıysanız bundan bahsedin. Bu dönemlerde işi almak için münazara yarışmasından daha fazlasına ihtiyacınız olacağını hepimiz biliyoruz. Satış ikna gerektiren bir süreçtir bu alanda yeteneğinizi yansıtacak şeyler sizi destekler. Böylelikle size olan bakış açısı olumlu olacaktır.

Proje yöneticisi olmak için başvurduysanız. CV’de bir strateji oyununu eklemeniz olumlu yansıyabilir. Strateji oyunlarında yaptıklarınız ile proje sorumluluğu arasında ortak aşamalar mevcuttur.

Başka bir deyişle, durumunuzu mesleğiniz ve başvurduğunuz işle uyumlu hale getirmek sizi öne çıkaracaktır. IK’nın uygunluğunuzu görmesi ve sizi davet etmesi için deneyiminiz hakkında detaylı bilgi vermeniz şarttır.

Yaptığınız stajlar, katıldığınız projeler ve seminerler. Dahil olduğunuz görevleri CV’nizde dürüst ve açık bir şekilde anlattığınızdan emin olun. Unutmayın ki net ve doğru bilgiler iş görüşmelerinde konuşma kartınızı daha fazla alanda açacaktır. Sizin bölümünüz – İş deneyiminizi bu şekilde anlattıktan sonra, bir sonraki kritik bölüm başarılarınız – sertifikalarınız ve hobilerinizdir. Bu kısım potansiyelinizle ilgilidir; olasılığın en önemli büyüsü merak uyandırmaktır. Doğru bilgilerle, İK yöneticisini iş için en iyi kişi olabileceğinize ikna edebilir ve bir davet alabilirsiniz.Kişisel bölümü – İş / Eğitim Deneyimi ve Sertifikalar / Başarılar ve Hobiler bu şekilde düzenlemek, bir iş arayan olarak size olumlu geri bildirimler sağlayabilir, ancak iş dünyasının günümüzde çok daha karmaşık hale geldiğini unutmayın. Bazen, iş için çok uygun olduğunuzu bilseniz bile olumlu bir yanıt alamayabilirsiniz. Parametreleri bilmiyoruz ve bu değişen bir süreç. Bu sizi ne demotive etmeli ne de umutlandırmalı çünkü doğru zamanda doğru yerde olmak genelde şans meselesidir.

İş Görüşmelerinde Kritik Noktalar

Hayatımıza her zaman 1. Şahıs kişi gözüyle bakarız ve bir iş görüşmesine davet edildiğimizde mutluluk, heyecan ve belirsizlik yaşarız. Olaya 3. şahıs olarak baktığımızda, CV’mizin iş görüşmesinde bizim için yeni kartlar oluşturduğunu görebiliriz. İyi bir İK yetkilisi CV’nizdeki detayları size soracak ya da görüşme sırasında konuyu bu alanlara getirecektir. Top sizdeyken, yetkinliklerinizi belirttiğiniz alanlardaki deneyimlerinizi ve görüşlerinizi aktarmalısınız. Bu şekilde görüşmeyi yönlendirebilirsiniz.

Robotlar artık iş dünyasında daha çok tercih ediliyor. Bunun onlarca mantıklı nedeni var. Robotlar terfi beklemiyor – maaş artışı beklemiyor – özlük hakları istemiyor. Bu taleplerinizin sıradan bir robota göre olumlu karşılanması için onlarca robot gibi görünen rakiplerinizden iyi olduğunuzu yansıtmanız gerekmekte. Bunu başarırsanız sahip olduğunuz CV ile mülakatınızı yönlendirmeniz çok daha sağlıklı ve kolay olacaktır.

Etkili CV Hazırlama: İkili Görüşme Sırasında Etkili Beden Dili Kullanımı

Bir diğer kritik kısım ise göz teması, yüz ifadeleri ve gülümsemelerdir. Karşınızdaki yetkilinin amacı “sizi” işe almak değildir. Uygun koşullar altında pozisyona en uygun kişiyi bulmaktır. İletişim sırasında kurulan göz teması, karşınızdaki kişiyi dikkate aldığınızı ve onu takip ettiğinizi gösterir. Bu iletişim sizin heyecanınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Sorulara verdiğiniz cevaplarda karşınızdaki kişinin anlatımına başlamadan önce gülümseyerek başlamanız bakış açınıza olumlu yansıyacaktır. Konuşmaya başlamadan önce göz temasımızla anlatıcıya değer verdiğimizi hissettirir. Yüz ifadelerimizle onu desteklediğimizi, gülümsemeyle onayladığımızı ve memnun olduğumuzu belirtiriz. Sıra size geldiğinde aynı tepkileri alma olasılığımız daha yüksektir.

İş görüşmelerine yönelik daha detaylı analiz ve ipuçlarını yakında paylaşacağız. Bu kategoriden ulaşabilirsiniz

Görüşme Sırasında Doğru Soruları Sorabilmek

Yeni mezun ya da daha önce çok az iş deneyimi olan bir genç olarak, size şirketlere şunu sormak ve bunu öğrenmek gibi gerçeklikten uzak şeyler söylemem gerekiyor. Görüşme yaptığınız yer-şartlar- durumunuz binlerce farklı şey yaratabilir. Bu yüzden maaş – izin – pozisyon dinamiktir ve her departmanda ve şirkette değişir. Bu alanlarda doğru bilgiyi ancak iş teklifi aldığınızda edinebilirsiniz. İK ile sizin doğru aday olup olmadığınızı değerlendireceğiniz diğer kısımlar ise şunlardır;

– Takım arkadaşlarınızı mutlaka sorun. Detay vermek İK’nın inisiyatifindedir. Burada küçük geri dönüşler alabilirsiniz, örneğin departman yöneticinizin bir sonraki görüşmede detaylı bilgi vermesi gibi.
– İşe alım sonrası eğitim süreçleri ve yönlendirmeler hakkında bilgi isteyin.
– Şirket içinde mola koşullarının nasıl olduğunu belirtin. (Bu sayede sizin için uygun olmayan koşullar olup olmadığını görebilirsiniz.)

– Bir diğer kritik soru ise oryantasyon süreci ve planlaması hakkında bilgi almaktır. (Oryantasyon sürecine verilen önem size verilen önemle eşit olacaktır. Bu aşamalardaki sorularınız zaten sizin olumlu ruh halinize ve iş görüşmesinin gidişatına göre şekillenecektir.)

Sizin için olumlu bir ortam olmadığında soru sormayacak ve görüşmenin akışı içinde bitmesini bekleyeceksiniz. Karşı tarafta olumsuz bir süreç varsa verdikleri cevaplar sizi tatmin etmeyecektir. CV ve iş görüşmelerinde başarıyı artırmaya yönelik bu yazımda asla bugünün “clickbait “ini yapmak istemedim.

Çünkü 5 yıl sonra kendinizi nerede gördüğünüze sizin yerine ben cevap veremem ayrıca tavsiyem siz de vermeyin. 🙂

Bir Örnek

Bu blog’u buraya kadar okuduysan aklında şu soru olmuş olabilir ” o kadar anlatıyorsunda senin CV’ni de görmek lazım”

PDF olarak buradan indirebilirsiniz

Güncellemeye ihtiyacı var bunu bir sonraki eğitimimizde birlikte düzenleyeceğiz.

Etkili CV Hazırlama: Sonuç

CV bir pasaport/kimlik kadar basit ve önemlidir. Nasıl ki pasaportunuz olmadan bir ülkeye giriş izni alamazsanız bir CV’niz olmadan yola çıkamazsınız. Pasaportunuzun gücüne göre daha fazla ülkeye giriş izni hakkı sahip olabiliyorsunuz bu da sizin CV’nizin kalitesiyle kabul alacağınız iş tekliflerine ve fırsatlara giden bir araçtır. Unutmayın giriş için pasaportunuzda yalan ibarelere yer verirseniz bu karşınıza çıkabilir. CV’nizde dürüst, şeffaf ve gerçekçi olmalısınız. Hak etmediğiniz bir yerde ve pozisyonda olmayın çünkü hayatın bir denge noktası vardır ve sizi olmanız gereken yere geri getirecektir. İş dünyası ve CV alanında eğitimlerimiz ve yazılarımız devam edecek takipte kalabilirsiniz veya kalmayabilirsiniz. Karar sizin 🙂

İlgili yazılar

Gençlik
Almanya'da Lisans Eğitimi
Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da Lisans Eğitimi

Hevesli öğrenciler için nihai rehbere hoş geldiniz! "Başarının Kilidini Açın: Almanya'da Lisans Eğitimi" yazısında, Almanya'nın neden ideal bir lisans eğitimi yerine geldiğini, kabul sürecini, üst düzey üniversiteleri, burs olanaklarını ve öğrenci yaşamını...

Arşivler